30 Eylül 2013 Pazartesi

Head First JAVA

Yurt dışında hemen her konuda head first kitaplar bir tarz haline geldi ve sıkça basılıyor . Sanırım daha ülkemizde bu tip eğlenceli ve  ciddi görsellerle bir konu anlatan kitap görmedim . Olsa da çok az olduğu kanısındayım . Bu ekteki kitapta JAVA üzerine yazılmış bir head firs kitap . İngilizce bilenler için gayet eğlenceli olacağı fikrindeyim .

Bunun yanısıra İngilizce hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum . Yazılım geliştirme ve bilişim alanında herkesin sıkça dile getirdiği şey "Türkçe kaynak yok" . Camia içerisindeki bir çok kişide , İngilizce bu alanın anadilidir , bilmiyorsan senin kabahatin oturup öğrenmek zorundasın şeklinde yaklaşıyor olaya . Aslında iki yaklaşımda doğru .

Bilgisayar mühendislerinin , ve bilişim uzmanlarının meslekleri gereği gerçekten iyi derecede ingilizce bilmeleri gerekmekte lakin , Türkçe kaynak sıkıntısı yaşayan ve bu işi hobi yahut küçük işlerini halletmek için kullanan kişilere de saygı duymak gerekir . Bunun yanı sıra , bir alan üzerine bu bilişim harici alanlar içinde geçerli bence ; ne kadar çok kendi dilinizde yayınınız veya çeviriniz varsa bu o alanda nekadar ilgili olduğunuzu ve çalıştığınızı gösteren bir parametredir .

Şimdi teleskop imalatı ve kurulumu hakkında , gökbilimi hakkında ilgilisi Türkçe kaynak sıkıntısı çekebilir ama bugün hemen her evde internet bağlantısı ve bir bilgisayar olan , binlerce yazılım mühendisi ve bilişim uzmanı olan bir ülkede bu kadar Türkçe kaynak sıkıntısı olması da garip .

Neyse aşağıda ki dökümanın ilgili herkese yararlı olması dileği ile .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder