19 Ağustos 2013 Pazartesi

UBUNTU (Linux) JAVA JDK ve NETBENAS KURULUMU

     Çoğumuzun bildiği üzere en çok kullanılan JAVA geliştirme araçları Netbeans ve Eclipse dir . GUI üzerine çalışan geliştiriciler ise genelde NetBeans tercih etmektedir . JAVA Jdk ve Netbeans  kurulumu Windows ortamında diğer tüm programlar gibidir . Bilgisayar kullanan herkes Windows üzerine program kurmayı bilirler ve gayet kolaydır . Linux için ise iş bazen daha karmaşık olabilmekte . Genelde uzun yıllar Linux kullananlar bile bazı aşamalarda kafaları karışabilmekte . O nedenle bir kaynak olması için JAVA geliştirme paketlerinin UBUNTU (Bir Linux klonudur) üzerinde kurulumunu yazmak istedim .
     Öncelikle buradan JDK + NetBenas paketini oracle sitesinden indirmekle başlıyoruz .
     İndirdikten sonra uçbirim (terminal) indirerek yükleme yapacağız . Dikkat ederseniz indirdiğimiz paket .sh uzantılı ve buna yönelik bir yükleme yapacağız . Tabi indirilecek paketi seçerkende işletim sisteminizin x86 veya x64 oludğuna dikkat etmelisiniz . Öncelikle terminali açarak cd komutu ile indirdiğimiz dizine giriyoruz . ( Örn : cd /home/user/indirilen klasör) . Daha sonra indridiğimiz paketi 
sudo sh jdk-7u25-nb-7_3_1-linux-x64.sh komutu ile kuruyoruz. Daha sonra açılan ekrandan next ve finish diyerek kurulumu tamamlıyoruz . 
    Eğer aynı paketi kaldırmak istediğimiz de ise /user/local klasörü içerisindeki netbenas dizinine terminalden cd komutu ile girip sudo sh uninstall.sh komutu ile uninstall.sh dosyasını çalıştırarak kaldırma işlemini yapabilirsiniz . Böylelikle .sh uzantılı paketlerinde Linux'a nasıl kurulacağı hakkında bilgi vermiş olduk . :)
   
     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder